Зробимо рідне Волоське кращим

вул. Центральна, 18, с. Волоське,
Дніпровський р-н та обл., 52043

+38(067)86-66-457
mail@borisfen.org.ua

ПН - ПТ 8.00 - 17.00
СБ - НД вихідний

На правому боці Дніпра, за 30 км від обласного центру знаходиться село Волоське. Село засноване у 1769 році. А про його заснування писали свого часу відомі українські історики А. Скальковський, Д. Яворницький, архієпископ Феодосій (Макаревський). Вдалося й нам знайти деякі архівні документи на цю тему. До ювілею заснування села наразі готується енциклопедичне видання. До його розробки долучився відомий історик, журналіст, письменник Микола Чабан. Його предки мешкали на території Волоського, то ж йому історія та розвиток Волоського дуже цікаві та близькі.

З натхненням розповідає про Волоське Микола Петрович під час інтерв’ю, яке взяли у нього на обласному радіо. Слухаємо…

 

 
 


А ось що цікавого вдалось знайти в історичних документах Миколі Петровичу:

Село Волоське засноване 1769 року волохами-полоненими. Їхня батьківщина Волощина – історична земля на півдні Румунії, з 14-го століття – князівство, з 16 ст. – під турецьким пануванням. 1569 року столицею Волощини став Бухарест.З 1829-го фактично Волощина автономнаі до 1856-го перебувала під протекторатом Росії. В 1859-61 роках об’єдналася з Молдовою в єдине князівство – з 1862-го - князівство Румунія. Тож можна сказати, що історична Румунія – це теж об’єднана громада?

Предків наших волохів захопили в 1769-1770 роках під Очаковом під час російсько-турецької війни запорізькі козаки. Вони відбили у турків ціле село полонених і поселили їх у великій кількості (понад тисячу людей) там, де річка Сура впадає в Дніпро, коло Лоханського порога. Єдиновірні з українцями православні волохи прийшли на ці землі зі своїм «духовним отцем і керівником» Ісааком Біцем. Спершу віряни належали до Старокодацької парафії. 18 листопада 1776 року Ісаак Біц помер і волохи просили нового священика для них і дозволу на побудову власного храму.

Наприкінці 1778-го збудовано і в лютому 1780 року в селі освячено власну дерев’яну Преображенську церкву. Прикметно, що і 250 років тому, і нині зусилля селян по облаштуванню нового життя очолив священик… Після Біца новим священиком у волохів став Павло Порошенко.

Ще одна цікавинка. Нинішня столиця сільради Новоолександрівка колись була Волоськими хуторами, тобто, заснована переселенцями з Волоського. Тож між двома селами, виходить, давня одна кровоносна система.

 
 

Микола Чабан про Волоське


скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Залишити свій коментар

Місія Фонду «Борисфен»

Розвиток Волоської громади. Вирішення нагальних проблем територіальної громади на засадах соціальної взаємодії та спільної відповідальності влади, бізнесу та населення.

Категорії

У нас багато ідей. Фонд "Борисфен" шукає друзів.

контакти фонду