Зробимо рідне Волоське кращим

вул. Центральна, 18, с. Волоське,
Дніпровський р-н та обл., 52043

+38(067)86-66-457
mail@borisfen.org.ua

ПН - ПТ 8.00 - 17.00
СБ - НД вихідний

Найбільше село Дніпровського надпоріжжя Волоське готується до свого ювілею: через пару років йому виповниться 250. Нині йде підготовка до ювілейного видання, яке розповість про сторінки славного минулого села.

20 жовтня 2017 року відбулася робоча поїздка учасників авторського колективу по території Волоського старостинського округу. Сільський староста Андрій Миколайович Пінчук виділив транспорт і відтак з’явилася можливість побувати у віддалених куточках колишньої Волоської сільради.

Учасниками поїздки стали відомий українский археолог, доктор історичних наук Ірина Ковальова, краєзнавці Микола Чабан і Валентин Старостін, бібліотекар Валентина Снісар, директор Фонду «Борисфен» Оксана Чупіта, вчитель Волоської школи Ксенія Григорчак, уродженець Майорки старожил Петро Чабан, уродженка Волоського Валентина Нальота. Учасники поїздки оглянули історичні об’єкти, до яких згодом проляжуть туристичні маршрути.

Наша земля, на щастя, багата такими об’єктами. Серед перлин – острів на Дніпрі Стрільча скеля. Люди оселилися на ньому п’ять тисяч років тому! Це засвідчили розкопки видатних археологів, починаючи з Катерини Мельник-Антонович.

БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ 

Територію нинішнього старостату прикрашають степові піраміди – могили (кургани) сивої старовини. Учасники подорожі оглянули Турчину могилу, Сторожову і Майрову могили. Кожна з них по-своєму унікальна і ревно оберігає свої таємниці. Привідкрила серпанок їх таємничості у своїх цінних коментарях і поясненнях професор Ірина Федорівна Ковальова. Вона свого часу разом з відомим археологом Олександром Бодянським брала участь в археологічних розкопках поблизу Волоського. Згадувалося також ім’я відомого українського археолога Миколи Омеляновича Макаренка (1877-1938), який 1907 року проводив археологічні розкопки поблизу Волоського. Він, до речі, був близьким другом Миколи Реріха, працював кустосом в Ермітажі.

БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ 
БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ   БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ

На території старостату збереглася й унікальна катерининська миля, вздовж якої пролягав розораний нині Мильовий шлях на південь. Ним 1787 року цариця Катерина ІІ зі своїм численнним почтом рухалася в напрямі Криму. Подібна миля в нашій області збереглася лише біля Преображенського собору в обласному центрі.

БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ 

Учасники поїздки побували в найменшому селі старостату – Червоному садку (тут колись був хутір першопоселенців-волохів Папуків). Ми поспілкувалися з жінкою з роду Чепіжко-Павловських, яка після одруження 1955 року переїхала з села Старий Кодак жити в Папуках (нині Червоний садок). На місцевому цвинтарі оглянули могилу невідомому солдатові Другої світової, за якою доглядають понині нечисленні жителі села. Тут же звертають на себе увагу поховання дітей, померлих у трагічні роки голодомору 1932-33 років і одразу після нього.


БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ 

Також ми відвідали центральний цвинтар Волоського, на якому є цікаві надгробки й кам’яні хрести оригінальної форми з 19-го століття. Ми побували й на могилі ветерана журналістики Петра Захаровича Каракаша (1912-1998) і його дружини, відомого дніпропетровського лікаря Галини Антонівни Ковальової (1923-2016), яка очолювала 10-у міську лікарню у м. Дніпро. Племінниця Петра Каракаша Валентина Нальота показала могилу свого двоюрідного діда Андрія Кириловича Каракаша (1891-1918). За родинними переказами він загинув на фронтах Першої світової війни в Австро-Угорщині. Разом з його тілом на батьківщину прибув замовлений однополчанами капітальний кам'яний хрест, сто років тому встановлений на його могилі. Це чи не єдина відома нам у селі могила загиблого на фронтах Першої світової війни. Онук Андрія Каракаша Ігор Петрович подбав про виготовлення нової таблички з фотопортретом загиблого воїна. Відвідали також братську могилу радянським воїнам часів Другої світової і, зокрема, поховання льотчика Григорія Ганіна, розстріляного в селі нацистами на початку війни, і місцевого уродженця сержанта Івана Горидуліча.

БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ  БАГАТСТВА РІДНОЇ ЗЕМЛІ 

Учасники експедиції зрозуміли, що за чотири години оглянути всі історичні об’єкти не було змоги. Тому вирішили, що однієї поїздки замало, вона не вичерпала багатющого минулого нашої громади.

Основної мети подорожі досягнуто – вималювалися цінні туристичні маршрути, які будуть цікаві як місцевим жителям, так і гостям-туристам. Вони, напевне, захочуть приїхати до Волоського, щоб доторкнутися до його багатого минулого, помилуватися чудовими краєвидами і відпочити на лоні природи.

Микола ГНАТКО




скачать dle 11.0фильмы бесплатно

Залишити свій коментар

Місія Фонду «Борисфен»

Розвиток Волоської громади. Вирішення нагальних проблем територіальної громади на засадах соціальної взаємодії та спільної відповідальності влади, бізнесу та населення.

Категорії

У нас багато ідей. Фонд "Борисфен" шукає друзів.

контакти фонду